Ünlü sanayici gençlere: “Yeni nesil TikTok’çu oldu”

OSTİM’de Ekonomi Gazetesi heyeti ile buluşan OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın sektörün durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Aydın, “Son 1 yıldır duyduğum en standart cümle, ‘işler iyi ama çalıştıracak adam bulamıyorum’. Yani iş var, siparişler geliyor ama üretimde çalışacak eleman bulunmuyor. Olanlar da tam gerekli tecrübeyi kazanıyorlar, hemen ardından daha büyük işletmelere gidiyorlar. Özellikle meslek gruplarında ise bazıları aralarında network kurmuşlar, hangi işyerinde ne kadar maaş var, onları birbirleriyle paylaşıyorlar. Örneğin CNC operatörü temininde büyük güçlük yaşanıyor” dedi.

Ekonomim’den Hüseyin Gökçe’nin, “THY uçak alırken yerli şartı koysa 2 OSTİM daha doğar” başlıklı haberinde İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarındaki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ne (CERN) de parça üreten Dora Makine, Kurucu Ortağı İbrahim Yarsan da tesislerini gezdirirken, yapılan teknolojik üretim hakkında bilgiler verdi:

“Biz bu işe ilk adım atarken, yani daha baştan, zor işleri yapmayı istedik. Sistemi, “Ne yapabiliriz?” üzerine kurduk. Hassas ve zor parçaları tercih ederek başladık. Örneğin Roketsan’a roket önündeki hassas kısımları üretiyoruz. Global sistemlerin altyapı parçalarını üretiyoruz. Yani bize ne sipariş gelirse onu üretiyoruz. Sipariş 5 parçadan oluşuyorsa, bizim tasarımcımız gerekiyorsa bunu tek parça halinde olabileceğini önerebiliyor.”

YENİ NESİL TİKTOK’ÇU OLDU

Gökçe’ye konuşan Yarsan, elemen eksiklikleri yaşadığını belirterek, “Temel eksikliğimizin eleman olduğunu söyleyebilirim. Bu sadece bizim değil, Türkiye’nin kanayan yarası zaten. Artık eleman arayışını da bıraktık, yok çünkü. Yeni nesil, el sanatlarını düşünmüyor, çalışmak istemiyorlar. Yeni nesil TikTok’çu oldu.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir