MHP’den AKP’ye ‘Kibarca rüşvet’ tepkisi

Elazığ İl Özel İdaresi’ne ait olan 49 bin metrekarelik arsanın 5 bin 84 metrekaresinin ‘belediye hizmet alanı’ adı altında AKP’li Elazığ Belediyesi’ne tahsis edildiği ortaya çıktı. Özel İdare Meclisi Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin Grup Başkanvekili Osman Dilek, özel idare ile belediyenin ortak bir imar çalışması yaptığını ve 5 bin 84 metrekarelik alanın İl Genel Meclisi’nin haberi olmadan Elazığ Belediyesi’ne tahsis edildiğini açıkladı.

Dilek, “Hizmet alanı olarak o alanı neden vereceksiniz belediye orada ne hizmeti yapacak? Zaten devletin uhdesinde olan bir yer hizmet alanı olarak duruyor orası kamu alanı olarak işlenmiş. Biz eğer kanun gereği belediyeye vermemiz gereken bir yer varsa arka veya yan kısımlarda hizmet alanı olarak verelim fakat hizmet alanı olarak vermemizin kibarcası rüşvettir” diyerek tahsis kararına tepki gösterdi.

BELEDİYEDEN YANIT GELMEDİ

Elazığ İl Özel İdaresi’ne ait olan 49 bin 540 metrekare alanın 5 bin 84 metrekaresinin, ‘hizmet alanı’ adı altında AKP’li Elazığ Belediyesi’ne tahsis edildiği ortaya çıktı. MHP Grup Başkanvekili Osman Dilek, yapılan usulsüz tahsisle ilgili Meclis’te komisyon kurup çalışmalarını yaparak özel idareye sunduklarını ancak Özel İdare tarafından Elazığ Belediyesi’ne gönderilen raporla ilgili belediyeden olumlu yada olumsuz bir cevap gelip gelmediği hakkında bilgilerinin olmadığını söyledi.

“KİBARCASI RÜŞVET”

Dilek şöyle devam etti:

– 49 bin metrekare alan kamu alanı olarak işlenerek Özel İdare uhdesinde şantiye, araç istasyonu ve benzin istasyonu alanı olarak kullanılıyordu. Burada özel idaresi yetkilileri belediyeyle beraber bir imar çalışması yapmışlar. Burayı resmi kurum alanından çıkarıp konut alanına çevirmişler. Konut alanına çevirirken sosyal donatıların haricinde Emniyet Müdürlüğü’nün karşısında caddeye sıfır olan 5 bin 83 metrekare bir alan Elazığ Belediyesi’ne hizmet alanı olarak veriliyor. Belediyeye hizmet alanı veriliyor Belediye Meclisi de İl Genel Meclisi üyelerinin haberi olmadan bu tahsisi onaylıyorlar. Biz bu olayı öğrendikten sonra itiraz ettik. ‘Bu verimli yeri belediyeye neden hizmet alanı olarak verdiniz’ diye sorduk çünkü yarın öbür gün belediye başkanı değişir gelen başkan burayı ister çoğunluk kendisindedir istediği gibi oylamasını yapar ve tekrar konut alanına çevirir orayı satar.

“ZARARI KAMUYA”

– Biz eğer kanun gereği belediyeye vermemiz gereken bir yer varsa arka veya yan kısımlarda hizmet alanı olarak verelim. Fakat hizmet alanı olarak vermemizin kibarcası rüşvettir. Hizmet alanı olarak o alanı neden vereceksiniz belediye orada ne hizmeti yapacak? Zaten devletin ukdesinde olan bir yer hizmet alanı olarak duruyor orası kamu alanı olarak işlenmiş. Belediyenin rahat satabilmesi için verimli hale getirebilmesi için siz bunlara müsaade ederseniz, sesinizi çıkarmazsanız burada ya siyasi ikbal beklentiniz vardır ya da farklı bir beklentiniz vardır. Bu beklentiler doğrultusunda da bunun zararını kamu görüyor, Elazığlılar görüyor. Biz buna müsaade etmeyeceğiz.”

“YARGIYA TAŞIYACAĞIZ”

Usulsüz arsa tahsisiyle ilgili komisyon kurarak çalışma yaptıklarını belirten Dilek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

– Raporumuzu yazdık ve Özel İdare’ye sunduk. Özel İdare bu raporu Elazığ Belediyesi’ne sunulduğunu fakat belediyeden olumlu yada olumsuz bir cevap gelip gelmediğini bilmiyoruz. Bence bu olayı unutturmaya çalışıyorlar. Belediyeden bir olumlu bir cevap gelir 5 bin metrekarelik alan özel idareye geçerse bir problem yok ama o da mümkün değil Meclis kararı gerekiyor.

– Bunun aksine bir şey olursa özel idarenin bu milletin, devletin malını koruması için mahkemeye gitmesi gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalarımızı tamamlandık bekliyoruz. Şu ana kadar hiçbir gelişme yok biz bu işin takipçisiyiz şartlar ne olursa olsun kim iktidara gelirse gelsin biz devletin bir metrekare yerinin sahibiyiz. Eğer bu olayın üzerini örtbas etmek istiyorlarsa bunu yargıya bizzat biz taşıyacağız orada ‘yargı bu işi çözsün’ diyeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir