Galatasaray Şampiyonluğuna, Togg’a Basılan Özel Hatıra Parası Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı İçin Basılmadı

Türkiye’de para basımı, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün görevidir. Ülkedeki önemli olaylar için de ‘hatıra parası’ basılır. Son örnekleri Galatasaray Şampiyonluğu ya da yerli otomobil Togg üretiminde görülen hatıra parası, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk 100. yılı için görülmeyince sosyal medyada gündem oldu.

Türkiye’de para basmaya tek yetkili kurum, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’dür.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, madeni ve hatıra para, Cumhuriyet altın sikkeleri ile Cumhuriyet ziynet altınlarının basımı, resmi mühürler, madalyon, madalya ve nişanların üretimi, her çeşit vize ve harç pulları ile değerli kağıtların basımı ve dağıtımı görevleriyle yükümlüdür.

Bu görevlerin içinde yer alan hatıra paralarını da belli değerler karşılığında, önemli gelişmeler ışığında Darphane basar.

Togg’un üretimine yönelik basılan bu ? hatıra parası 2,5 TL değerinde, metal bronz üzeri altın kaplama, yaklaşık 23,33 gram olarak üretip, 5.000 adet, 16.08.2023 tarihinde 2 yıl süreyle piyasaya çıkarmıştır.

Deniz Ticaret Odası 40. yılına özel bu hatıra parası da 925 Ayar Gümüş olup, 20 TL değerinde 3.000 adet basılmıştır.

Trabzonspor, Galatasaray farketmeden sezon şampiyonluklarına, Antalya Müzesi’nin 100, Borsa İstanbul’un 150. yılına özel hatıra paraları basılmıştır.

Ancak Darphane’nin sitesinde yer alan hatıra paraları kısmında bilin bakalım ne yok? Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılına özel bir hatıra parası.

29 Ekim 2023 itibarıyla olmasını dilediğimiz bu paranın henüz basılmamış olmasına sosyal medyada tepkiler yoğun oldu.

İşte, 100. Yıl hatıra parasına yönelik yorumlar ve tepkiler.?

?

?

?

Sizce 100. Yıla Özel hatta yaraşır bir kutlama havasında,

Böyle bir hatıra parası 50. Yıl ya da 75. Yıldaki gibi şık olmaz mıydı?

Belki de acele konuşmamak gerekiyordur.

29 Ekim 2023 tarihinde açıklanacak ve satışa sunulacaktır.

Ne dersiniz?

Yorumlara bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir