Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD’nin ateşkes vetosu çıkışı: Böyle adalet olur mu?

“Dünya İnsan Hakları Günü İnsanlığın Yüzü Programı”nda açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında Gazze’deki soykırıma değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin ateşkes reddini ele aldı.

“Aslında adil bir dünya mümkün ama Amerika ile değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu cümleleri kullandı;

Batılı ülkelerin sınırsız desteğini alan İsrail yönetimi, Gazze’de insanlığın yüzünü kızartacak katliamlara imza atıyor.

BM Güvenlik Konseyi’nde 5 daimi üye ve geçici üyeler.. Fakat sadece ABD’nin net oyuyla maalesef malum ateşkes reddedildi. Tek başına. Böyle adalet olur mu? Böyle adil bir dünya olur mu? Ama biz ne diyoruz; Aslında adil bir dünya mümkün ama Amerika ile değil.

“Biz de sizin karşınızdayız”

Ey Amerika… Bunun hesabını nasıl vereceksin? İsrail’in yanında yer alan, Aylan bebeklerin karşısında yer alanlara diyoruz ki; biz de sizin karşınızdayız.

Ülkemizdeki Gezi olaylarında ve Ukrayna’nın işgalinde olay yerlerine kamp kurup, saatlerce canlı yayın yapan BBC’den CNN’ine anlı şanlı basın organlarının en büyük icraatları, failleri gizleyip, zulmü gözlerden kaçırmaktan ibaret.

“BM Güvenlik Konseyi’nden zaten bir umudumuz, beklentimiz kalmadı”

70’i aşkın basın mensubu Gazze’de ne yazık ki ebediyete yürüdü. BM Güvenlik Konseyi’nden zaten bir umudumuz, beklentimiz kalmadı. Görevi küresel barışı ve istikrarı korumak olan Güvenlik Konseyi, 7 Ekim’den bu yana İsrail’i koruma ve kollama konseyine dönüştü.

“BM Güvenlik Konseyi reforme edilmesi, şarttır”

Dün gece yapılan oylamayı, az önce söyledim; ABD’nin vetosu nedeniyle ateşkes kararı çıkmadı. Aralarında daimi üyelerin de olduğu 13 ülkenin tasarıya ‘evet’ oyu vermesine rağmen, maalesef sonuç değişmedi. Dünyanın 5’ten büyük olduğu gerçeği bir kez daha görülmüş oldu. BM Güvenlik Konseyi reforme edilmesi, şarttır! Bu BM ve BM Güvenlik Konseyi’yle insanlığın bir yere varması mümkün değil.

“Gazze kasapları uluslararası mahkemelerde eylemlerinin hesabını vermelidir”

Gazze’den sonra hiçbir şey eski tas eski hamam devam edemez. İşgal edilmiş Filistin topraklarındaki zulmün hesabı insanlık vicdanıyla birlikte hukuk önünde mutlaka sorulmalıdır. Gazze kasapları uluslararası mahkemelerde eylemlerinin hesabını vermelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir