Brent petrolün varil fiyatında dalgalanma sürüyor

Cuma günü 94,64 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 91,96 dolar seviyesinde tamamladıktan sonra, bugün saat 09.26 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,52 artışla 92,44 dolara yükseldi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 90,50 dolardan alıcı buldu.
Petrol fiyatları, dünyanın en büyük petrol üreticileri olan Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesintilerine gitme kararı aldığı 5 Şubat’tan bu yana son 10 ayın en yüksek seviyelerine tırmandı.
Tırmanışın ardından ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artırımı sinyali verdiğinde ise kısa bir düşüş görüldü.
Sonrasında ise Rusya’nın bazı eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) üyesi ülkeler haricindeki alıcılara benzin ve motorin satışını durduracağını açıklamasıyla fiyatlar yeniden yükselişe geçmişti.

Uzmanlara göre, ihracatın kış öncesinde ve küresel piyasada arz sorunlarının yaşandığı bir dönemde kısıtlanması, piyasalardaki tedirginliği artırıyor. Arz tarafındaki sıkılaşmaya rağmen, talep artışının arz-talep dengesini daha da daralttığını vurgulayan uzmanlar, yılın son çeyreğinde küresel petrol stoklarının azalmasıyla fiyatların yükseliş eğilimini sürdüreceğini öngörüyor.
ABD’de geçen yıl şubattan bu yana en düşük seviyeye gerileyen petrol sondaj kulesi sayısı ve Çin’deki ekonomik toparlanma beklentileri, fiyatların artışını destekliyor.
Küresel ekonomi ve enerji piyasalarının yakından takip ettiği Brent petrolde teknik olarak, 92,77 ile 93,04 dolar aralığının direnç, 92,08 ile 91,81 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği kaydediliyor.

PARA ANALİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir