Bisikletçi Güzelgün’ün trafikte ölümüyle ilgili dava öncesi bisikletçilerden eylem

18 Temmuz 2023 sabahı bisiklet sürerken otomobil çarpması sonucu hayatını kaybeden Doğanay Güzelgün’ün katili Temel Ünlü’nün yargılanacağı dava bugün (5 Aralık) İstanbul Anadolu Adliyesi’nde başlıyor.

İlk duruşma öncesinde İstanbul Anadolu Adliyesi önünde bir araya gelen bisikletliler, bisiklet cinayetlerine ve Temel Ünlü hakkında hazırlanan iddianamenin ‘taksirle adam öldürme’ suçundan hazırlanmasına tepki gösterdi.

“FAİLİN HAPİS YATMADAN TAHLİYE İHTİMALİ ADALET SİSTEMİMİZ VE ADALET ANLAYIŞIMIZ İÇİN VİCDANLARIMIZI YARALAYAN BİR LEKE OLACAKTIR”

Adliye önündeki basın açıklamasında konuşan Doğanay Güzelgün’ün de üyesi olduğu Maltepe Cycling Club’ın kaptanı Koray Al şunları söyledi:

“Bu durumda bu fail cezayı en üst limitten alsa dahi, tutukluluk süresi göz önünde bulundurularak cezaevinden birkaç ay yatarak tahliye olabilecek, alkol ve uyuşturucusunu alarak özgür bir şekilde aracını silah olarak kullanmaya devam edebilecektir. Eğer mahkeme cinayeti bilinçli taksir olarak değerlendirirse bu kişi ilk duruşmadan sonra hemen tahliye olacaktır. Sporunu yapmak dışında hiçbir amacı olmayan tertemiz bir insanın ölümüne sebep olan, 71 gün kaçıp delil karartmış, bu süre zarfında yakalanmamış failin hapis yatmadan tahliye ihtimali adalet sistemimiz ve adalet anlayışımız için vicdanlarımızı yaralayan bir leke olacaktır. Bu durumda özgürce ve güvenle yaşaması gereken insanlar için spor yapmak ya da bisiklete binmek hayal olacaktır.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir