Azerbaycan Karabağ kayıplarını açıkladı: 192 şehit, 522 yaralı

Azerbaycan Sağlık Bakanlığı, Karabağ’da 19 Eylül’de yapılanantiterör operasyonunda 192 Azerbaycan askerinin şehit olduğunu duyururken, 511 askeri personel ve bir sivilin de yaralandığı açıklandı. Diğer yandan Ermenistan tarafından dün yapılan duyuruda, 42 bin 500 Ermeni’nin Karabağ’dan ayrıldığı belirtilirken Hankendi’den Erivan’a giden yolda yoğunluğun sürdüğü görüldü.

ERMENİ AYRILIKÇI TUTUKLANDI

Karabağ’daki Ermenilerin Ermenistan’a geçişi sırasında, sözde Karabağ yönetiminin eski devlet bakanı Ruben Vardanyan, Karabağ’dan Syunik’e (Zengezur) geçmeye çalışırken Azerbaycan askerleri tarafından terörizm suçlaması ile gözaltına alınarak tutuklandı. Kara para aklama, yasa dışı silah ticareti ve uyuşturucu ticaretine katıldığı iddia edilen Vardanyan’ın Eylül 2022’de Rus vatandaşlığından vazgeçerek Dağlık Karabağ’a taşındığı kaydedildi.

2’nci Karabağ savaşında şehit olan Azerbaycan askerleri üçüncü yıldönümünde mezarları başında anıldı. 

ERDOĞAN’DAN MESAJ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sosyal medya platformu X’te paylaştığı mesajında, 27 Eylül 2020’de başlayan, 44 gün süren ve Azerbaycan’ın kesin zaferiyle sonuçlanan İkinci Karabağ Savaşı’nda şehit olan Azerbaycanlı askerleri andı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşımında, “Karabağ’ın ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarının destansı azatlık mücadelesinin başlangıcı olan Anım Günü’nde tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi hürmetle yâd ediyorum. Qarabağ Azerbaycan’dır!” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Havayolları pilotları, şehit askerlerin hatırasının simgesi olan har-ı bülbül (sarı bülbül) çiçeğinin ana hatlarından rota çizdi.

BAKAN FİDAN MEVKİDAŞI MİRZOYAN İLE GÖRÜŞTÜ

DIŞİŞLERİ Bakanı Hakan Fidan, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede iki dışişleri bakanı tarafından güncel bölgesel gelişmeler ve gündemdeki konular ele alındı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir