Audacity, OpenVINO Yapay Zeka Araçlarına Kavuştu

Audacity ses yazılımı artık Windows kullanıcıları için yeni OpenVINO yapay zeka araçlarını kullanıcılarına sunuyor. Yeni özellikler arasında podcast’ler için faydalı olan Gürültü Bastırma ve Transkripsiyon ile müzik için işlevsel olan Müzik Üretimi, Müzik Stili Remiksi ve Müzik Ayrımı yer alıyor.

OpenVINO (Open Visual Inference and Neural network Optimization), Intel‘in derin öğrenme modellerinin Intel donanımı üzerinde yerel olarak çalışmasını sağlayan bir araç seti. OpenVINO’dan yararlanan bu yeni özelliklerin her biri doğrudan donanımınızda çalışan yapay zekayı kullanıyor.

Her bir özelliğin ne işe yaradığını açıklayan Audacity şöyle yazıyor:

  • Gürültü Bastırma, üzerinde ne yazıyorsa onu yapar – gürültüyü bastırır. Bu nedenle Audacity’nin yerleşik Gürültü Giderme efektine benzer şekilde davranır.
  • cpp tarafından desteklenen Transkripsiyon, kelimeleri ve çıktıları bir etiket parçasına hem yazıya dökebilir hem de çevirebilir. Bu transkripsiyonları dışa aktarmak isterseniz, bunu Dosya → Diğerlerini Dışa Aktar → Etiketleri Dışa Aktar yoluyla yapabilirsiniz.
  • cpp tarafından desteklenen Transkripsiyon, kelimeleri ve çıktıları bir etiket izine hem yazıya dökebilir hem de çevirebilir. Bu transkripsiyonları dışa aktarmak isterseniz, bunu Dosya → Diğer → Etiketleri Dışa Aktar yoluyla yapabilirsiniz.
  • Müzik Üretimi ve Müzik Stili Remiksi, sırasıyla bir komut isteminden veya önceden var olan müziğe dayalı olarak yeni müzik üretmek için Kararlı Difüzyonu (ve özellikle Riffüzyonu) kullanır.
  • Müzik Ayrımı bir şarkıyı vokal ve enstrümantal kısımlarına ya da vokal, davul, bas ve birleşik “başka bir şey” kısmına ayırabilir. Bu, cover’lar ve playalong’lar oluşturmak için idealdir.

Intel tarafından geliştirilen bu OpenVINO eklentilerini kullanmak için Intel’in özel GitHub sayfasından indirmeniz gerekiyor. Audacity, yazılımı Linux ve macOS üzerinde kaynaktan derleyebileceğinizi ancak herhangi bir talimat verilmediğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir