Ai Weiwei’den yeni sanat projesi… Yapay zeka ile 81 gün

11 Ocak’ta başlayan sanat projesi 31 Mart’ta sona erecek. Serginin 81 gün sürmesinin neden Ai Weiwei’nin Çin Hapishanesinde geçirdiği güne bir atıf niteliğinde. Sanat etkinliği süresince sanatçının görüntüsü Londra, Seul, Milano, Lagos, Accra, Nairobi, Abidjan ve Berlin’de halka açık ekranlarda yer alacak. Ai Weiwei her gün yerel saatle 20.24’te yapay zekaya yönelik farklı bir soru soracak.

Weiwei’nin soruları arasında ‘Dünyadaki tüm düşünce mahkumlarının kapsamlı bir listesini derleyebilir misiniz?’, ‘Kuantum süper pozisyonda mıyım’ ve ‘ABD, ABD doları basmaya devam edebilir mi?’, ‘Demokratik toplumlarda kim kimin elindedir?’, ‘İnsan ölümü özler mi?’ ve ‘Savaşta sizden en çok hangi halk faydalanır?’ gibi sorular en zorlu sorular arasında yer alıyor. Sorular hem yapay zeka algoritmaları hem de Ai Weiwei tarafından cevaplanacak ve CIRCA.ART web sitesi ve sosyal medyada paylaşılacak. Proje, yaklaşık 2.300 yıl önce Qu Yuan’ın bir tapınağın duvarlarına tanrılar için yazdığı 172 sorudan oluşan ‘Göksel Sorular’dan ilham alıyor.

Ai Weiwei, “Bu, ifade özgürlüğüyle ilgili değil. Bu soru sorma özgürlüğüyle ilgili. Herkesin soru sorma hakkı vardır.’ açıklamasında bulundu ve ekledi “Eğer insanlar bir gün özgürleşecekse, bu, doğru cevapları vermemiz değil, doğru soruları sormamız sayesinde olacak” dedi.

Peki Ai Weiwei 81 gun boyunca neden Çin Hapishanesi’nde kalmıştı?

2011’de vergi kaçırma suçuyla tutuklanan sanatçı 81 gün hapiste kaldı ve Çin’den çıkması yasaklandı. Ai Weiwei daha önce de ülkesindeki insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için bu kez heavy metal bir müzik klibi yapmıştı. Weiwei, ‘Gerizekalı’ anlamına gelen ‘Dumpass’ adlı single çalışmasında, 2011’de 81 gün tutuklu kaldığı cezaevi koşullarını canlandırdı.

Pınar Saraçoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir