Efsanevi Hollywood tabelası 100 yaşında

Çünkü o yıldızların bile ulaşmak için çabaladığı en büyük yıldız! Ve 100 yıldır temsil ettiği şan, şöhret ve para uğruna verilen kavgaları izliyor.

Zenginlerin ilgisini çekip, “büyük şehirlerin çocukları için mevcut tehlikesi” konusunda uyararak, onlara “Hollywood topraklarına gelin” çağrısında bulunmak için inşa edilen görkemli Hollywood tabelası, bu yıl 100 yaşına giriyor. Milliyet’ten Efnan Atmaca’nın haberine göre 100 yıl önce yerel bir emlak geliştirme reklamı olarak inşa edilen ve 300 bin dolara mal olan Hollywood tabelası, Santa Monica dağlarındaki Mount Lee tepesine yerleştirildiğinde tek amaç kâr etmekti ve hayal ettiğinden fazlası oldu. Bu reklam ta o zaman 120 kişinin dikkatini çekti, hemen lüks konutlar için anlaşmalar imzalandı ama 1920’lerin sonunda “Büyük Buhran” patladığında, ortakların diğer yatırımları darbe aldı ve proje aniden durduruldu. Tabela ise kaldı, üstelik bir şehirden çok bir hayalin simgesine dönüşerek…

ŞAN ŞÖHRETİN SİMGESİ

Zenginliğin, şanın, şöhretin ve başarının simgesi oldu o kocaman tabela. Oyuncular için ona ulaşmak, o harflerin parçası olmak ölümsüzlüğe giden yoldu. Turistler için ise arkada “Hollywood” yazılı fotoğraflar, albümlerinin açılış fotoğrafıydı. Bugün ise sosyal medya paylaşımlarının en havalısı. İşte o tabela bu yıl 100 yaşına giriyor. En az gölgesinin düştüğü şehir kadar ünlü olan -ki ona anıt demek daha uygun- uğruna her şeylerini feda etmeye hazır yıldızlar gibi bu doğum gününe hazırlanıyor. Makyaj ekibi geldi, orasına burasına çekidüzen veriyor. PR ekibi, evet bir PR ekibi var, 100’üncü yıl etkinliklerini planladı. Tüm bunlar için bir bağış kampanyası bile başlatıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*