Blackrock, seçim sonrası dönemde kısa vadede Türkiye’ye yatırım girişinde artış beklemiyor

Blackrock, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimleri Millet İttifakı’nın kazandığı senaryoda Türkiye’ye kısa vadede yatırım girişinde artış beklemiyor.

Dünyanın önde gelen varlık yönetimi şirketlerinden ABD’li BlackRock şirketinin sözcüsü, Ekonomim’den Elif Karaca’ya değerlendirmelerde bulundu. Sözcü, muhalefetin seçimleri kazandığı senaryoda Türkiye’ye döviz girişinde artış bekliyor musunuz sorusunu şöyle yanıtladı:

“Türkiye’nin hisse senedi ve sabit getirili endekslerdeki ağırlığı son on yılda azaldı ve genel uluslararası yatırım akışı düşük. Uluslararası yatırımcı cephesinde pozisyonlama zayıf ve bunun kısa vadede değişeceğine dair pek fazla işaret görmüyoruz.”

Pahalılık ve yüksek enflasyon vurgusu

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yüksek enflasyon nedeniyle zor bir seçime girdiğini belirten sözcü, “Türkiye’de yaklaşan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri, anketlerin 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur potansiyeli de dahil olmak üzere çok yakın bir yarışa işaret etmesi nedeniyle artan bir ilgiyle izleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Orta ve Güneydoğu gibi geleneksel merkezlerindeki desteği baskı altına girdi ve bunun en önemli nedeni pahalılık ve yüksek enflasyon” diye konuştu.

Blackrock, seçimi muhalefetin kazandığı senaryoda ekonomi politikalarına yaklaşımda bir değişikliğin mümkün olabileceğini ancak 2024’teki yerel seçimler nedeniyle büyük ve geniş kapsamlı değişiklikler beklenmemesi gerektiğini belirtiyor.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir